Skip to main content

Brickzine, časopis za djecu o stvaranju kulture jedan je od projekata u sklopu programske linije Brickhouse Rijeka 2020 Europske prijestolnice kulture. Časopis se izdaje dva puta godišnje, a nositelj projekta i izdavač je Gradska knjižnica Rijeka.

  • Glavni urednik: Kristian Benić (Gradska knjižnica Rijeka)
  • Grafički urednik: Dragan Kordić (slobodni ilustrator)
  • Uredništvo: Vedrana Balen Spinčić (Gradsko kazalište lutaka Rijeka), Natali Bosić (Vijeće mladih Benčić), Barbara Zupičić (Art kino), Ivana Lučić (MMSU), Anda Bukvić (U novoroditeljskom žanru), Jelena Pervan (Hrkalova “mama”)
MALO UREDNIŠTVO

Projekt „Malo uredništvo“ provodi se od siječnja 2018. godine kroz program Vijeća mladih Benčić. Aktivnost je usko vezana uz projekt Brickzine. Dvije glavne aktivnosti
koje se provode kroz projekt – stvaranje sadržaja za tiskano i online izdanje časopisa od strane djece te stvaranje audio verzije časopisa.

Mentorski rad

Kroz radionice djeca i mladi biraju teme kojima se žele baviti te se zatim spajaju s mentorima – stručnjacima iz područja književnosti, izdavaštva, novinarstva, stripa ili
specifičnih disciplina. Mentorstvo se odvija na način da dijete/sudionik radionice odabere temu kojom se želi baviti, zatim Vijeće mladih Benčić bira mentora u suradnji s urednikom časopisa Brickzine. Nakon toga se organizira sastanak mentora i djeteta/sudionika radionice, potom suradnja teče putem e-maila ili drugog digitalnog sredstva komunikacije. Rezultat mentorstva su članci raznih tema, formata i oblika koji će se objavljivati u tiskanom ili digitalnom izdanju časopisa Brickzine. Cilj ove aktivnosti je uspostaviti točku aktivacije djece i mladih koji se žele angažirati na časopisu Brickzine (informacije o uključivanju će biti uskoro dostupne u online
izdanju) te u budućnosti pravog dječjeg uredništva s moći odlučivanja i utjecaja na izgled i sadržaj časopisa.

Suradnici – mentori: Davor Mandić, Anja Kožul, Dragan Kordić, Tanja Kanazir

Audio digitalizacija

Tokom provođenja aktivnosti Malog uredništva u 2018. godini, nastala je ideja o prenošenju Brickzine-a u audio format čime nam je želja bila raditi na ostvarenju nekoliko vrlo važnih ciljeva:

  • s polaznicima Malog uredništva raditi na popularizaciji čitanja, razvijati vještine čitanja s razumijevanjem, naučiti tehnike disanja i dikcije te raditi na razvoju samopouzdanja i pozitivnih osjećaja vezanih za čitanje
  • zajedničkim istraživanjem doprinijeti audio sadržaju za djecu i mlade koji će omogućiti slabovidnoj i slijepoj djeci, kao i djeci s disleksijom i
    drugim teškoćama da imaju pristup jednakim sadržajima kao i djeca bez teškoća
  • razvijati nove oblike interdisciplinarnih medijskih sadržaja za djecu i mlade kojima će se istraživati mogućnosti kreativnije i zabavnije upotrebe tradicionalnih
    medija te ponuditi siguran sadržaj i povećati konzumacija edukativnog-odgojih sadržaja

U siječnju 2019. godine započela je pilot aktivnost izrade audio verzije časopisa. U obliku podcasta obrađen je dio sadržaja prvog tiskanog broja na temu „ulica“. Uz čitanje tekstova, sadržaj je obogaćen raznim zvukovima koje su korisnici programa naučili snimati i/ili proizvoditi.
Malo uredništvo, kao i sama aktivnost audio digitalizacije novih brojeva Brickzine-a nastaviti će se kroz 2019. i 2020. godinu. Ovim putem pozivamo djecu stariju od 10 godina koja su zainteresirana za novinarstvo i pisanje da nam se jave i pridruže Malom uredništvu!
Nositelj: Vijeće mladih Benčić (Natali Bosić i Ivana Golob Mihić)
Suradnici – audio digitalizacija: Petra Šarac (dikcija), Radio Roža (audio, Davor Popdankovski, Davor Margan, Sebastijan Tomažin)
Projekt je financijski podržan od strane Rijeka 2020 Europske prijestolnice kulture.

Poslušajte nas: